Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich skrytí

Fulltextové vyhledávání

Region

Náchodsko Trutnovsko Jičínsko Semilsko Jablonecko Celá ČR

Další filtry

cyklostezky kultura lyžařské tratě památky příroda rozhledny skiareály sport výlety zajímavosti

Jít zpět

Jít zpět

Vrchlabí – děkanský kostel sv. Vavřince

Vrchlabí – děkanský kostel sv. Vavřince

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Trutnovsko

Vrchlabí – děkanský kostel sv. Vavřince

Už nejstarší psaná zmínka o Vrchlabí z roku 1359 se týká tamního kostela. V konfirmačních knihách kapitulního archivu pražského arcibiskupství je doloženo, že se zde po smrti kněze Petra stal knězem Heřman z Děčína.

Vrchlabí bylo v roce 1533 povýšeno na město. Centrum dolů, hutí a železáren dostalo právo trhu, první dva cechy založili soukeníci a pekaři. Roku 1546 už mělo městečko 40 domů, školu, pivovar, chorobinec a lázeň, dokončena byla i část zámku v sousedství staré nevyhovující dřevěné tvrze. Také kostelík byl v dobách největšího rozkvětu obce velkoryse přestavěn.

Dostal novou střechu z pálené krytiny, zaklenut byl valenou klenbou s výsečemi a přibyla i věž s ochozem a slunečními hodinami. Za baroka pak byla přistavěna kaple sv. Anny, rozšířena okna, postaven nový oltář a před kostelem morový sloup. Hřbitov, který zaujímal zhruba plochu dnešního náměstí, přestal sloužit v roce 1805, o třicet let později byla zbourána vysoká hřbitovní zeď a roku 1886 došlo i na kostel.

Stavba je obložena červeným pískovcem z Prosečného; z hořického světlého pískovce jsou pilíře, ostění a kružby oken, která v příčné lodi i v presbyteriu vyplňují barevná malovaná skla. Hlavní loď kostela je 15,5 m vysoká s křížovou klenbou, v transeptu jsou zachovány dvě památky ze starého kostela, zasazené do novogotických oltářů; v levé části oltářní obraz z někdejší kaple sv. Anny – sv. Anna Samotřetí, vpravo pak obraz sv. Vavřince z oltáře starého chrámu.

Neogotický ráz a vybavení kostela dotvářejí varhany roku 1889, dvoumanuálový mechanický kuželkový nástroj z dílny slavné firmy bratří Riegrů z Krnova. Na starých fotografiích ateliéru Wenzela Pfohla je dobře vidět i „ztracený“ hlavní lustr z mědi, železa a bronzu pro 32 svíček, dar vrchlabské slévárny Friedricha Klimsche.

Vrchlabský děkanský kostel sv. Vavřince se siluetou Žalého se stal jedním z nejznámějších pohledů na město.

Bohoslužby se tu konají ve středu, čtvrtek, pátek a v sobotu od 18.00 hodin, v neděli od 9.00 a 11.00 h.

 

GPS: 50.62991142705545, 15.608304485557772

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás